Suriye’de son dönemde isminden oldukça sık söz ettirmeye başlayan, Rusya ve Türkiye’nin askeri güçlerine yönelik saldırılarla ön plana çıkan Ensar Ebu Bekir es-Sıddık Seriyyesi grubunun sorumluluğunu üstlendiği saldırılar bu başlık altında güncellenecektir.

Grup ilk olarak 28 Ağustos’ta Hama kırsalındaki Sellet ez-Zuhur köyü yakınlarındaki TSK üssüne yönelik bombalı araç saldırısı girişimini üstlenmişti.

Daha sonra 7 Aralık’ta İdlib’in kuzey kırsalındaki Ram Hamdan köyünde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) üssüne yönelik ağır silahlı bir saldırı aynı grup tarafından üstlenildi.

31 Aralık’taysa, Türk-NATO konvoyu İdlib’in kuzeyindeki Maret Mısrin köyü yakınlarında hedef alındı” başlığıyla servis edilen açıklamada, “Ensar Ebu Bekir es-Sıddık birlikleri Çarşamba akşamı İdlib’in kuzeyindeki Maret Mısrin köyü yakınlarında, İdlib-Sarmada ana ikmal yolu üzerinde Türk-NATO ordusuna ait konvoyu el yapımı patlayıcıyla hedef aldı.” ifadeleri kullanıldı.

Grup tarafından 4 Ocak’ta servis edilen bir başka açıklamadaysa, İdlib’in kuzeyindeki Kafraya köyü yakınlarında Türk askerlerine ait bir konvoyun ağır silah saldırısıyla hedef alındığı ifade edildi.

4 Ocak’ta servis edilen bir başka açıklamada ise Ensar Ebu Bekir es-Sıddık grubu tarafından Kafraya köyü girişinde Türk askerlerine ait bir konvoyun güvenliğini sağlayan güçlere daha önceden yola yerleştirilmiş mayın ile saldırı düzenlendiği öne sürüldü. Açıklama üzerindeki tarihler incelendiğinde, son iki gün içinde iki saldırının gerçekleştirildiği anlaşılmakta.

16 Ocak tarihinde Ensar Ebu Bekir es-Sıddık grubu tarafından servis edilen açıklamada, İdlib’in kuzeyinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yönelik keskin nişancı saldırısı gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Grup tarafından dolaşıma sokulan açıklamada, “Ensar Ebu Bekir es-Sıddık grubu keskin nişancı birliği, İdlib’in kuzey kırsalındaki Batabo köyünde bulunan NATO-Türk ordusu merkezine cumartesi akşam saatlerinde termal keskin nişancı sistemleriyle saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda 3 kişi vuruldu.” ifadeleri kullanıldı.

Ensar-Ebu-Bekir

Grup tarafından 25 Ocak akşamı dolaşıma sokulan açıklama ve saldırı görüntülerinde, İdlib’in doğu kırsalındaki Binniş kasabasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin merkez olarak kullandığı asker üsse yönelik keskin nişancı saldırısı gerçekleştirildiği, Türk askerlerinden birinin hedef alındığı öne sürüldü.

Dolaşıma sokulan açıklamada, saldırının Kefer Lusin’de “TSK zırhlısı tarafından ezilerek öldürülen” bir kişinin intikamı için düzenlendiği öne sürüldü. Saldırı anına ait olduğu belirtilen bir görüntü de Ensar Ebu Bekir es-Sıddık grubu tarafından yayınlandı.

24 Şubat Çarşamba akşamı dolaşıma sokulan açıklamada, İdlib kuzey kırsalındaki Maret Mısrin bölgesi yakınlarında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait konvoyun el yapımı patlayıcı ile hedef alındığı öne sürüldü.